Neurologopeda
Celem terapii neurologopedycznej jest poprawa funkcji motorycznych, percepcyjnych, komunikacyjnych oraz rozwój umiejętności społecznych i emocjonalnych dziecka.
Terapia neurologopedyczna to skuteczna metoda leczenia dzieci z różnymi zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak mózgowe porażenie dziecięce, zaburzenia rozwoju mowy i jąkania, opóźnienie rozwoju mowy i inne.
Nasza specjalistka, to wykwalifikowana terapeutka neurologopeda, posiadająca bardzo duże doświadczenie w pracy z dziećmi. Stosuje ona różne metody terapii, takie jak ćwiczenia ruchowe, terapię zabawą, trening mowy i języka oraz terapię behawioralną, aby poprawić funkcjonowanie dziecka. Terapia jest indywidualnie dopasowywana do potrzeb dziecka i jego rodziny, a częstotliwość i długość sesji zależy od stopnia zaburzenia i celów terapii.
Terapia jest indywidualnie dopasowywana do potrzeb dziecka i jego rodziny, a częstotliwość i długość sesji zależy od stopnia zaburzenia i celów terapii.
Neurologopeda zbada i oceni:
- słuch fizyczny dziecka
- budowę twarzoczaszki i aparatu mowy (np. języka, wędzidełka);
- odruchy ustno-twarzowe (otwierania ust, ssania, przełykania, szukania,i inne);
- percepcję wzrokową;
- percepcję słuchową;
- wrażliwość na bodźce dotykowe
- sposób komunikowania się i reakcji na otoczenie
Szybkie dostrzeżenie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju dziecka, zwłaszcza w 1. roku jego życia, pozwoli na postawienie trafnej diagnozy i ukierunkowanie działań terapeutycznych.
Skonsultuj się z neurologopedą, gdy:
- Twoje dziecko pochodzi z grupy ryzyka ciążowego lub okołoporodowego.
- Twoje dziecko ma zdiagnozowane zaburzenia neurologiczne, zespół genetyczny, zaburzenia ze spektrum autyzmu.
- Obserwujesz u Twojego dziecka opóźnienie psychoruchowe.
- Twoje dziecko nie rozwija funkcji przedjęzykowych niezbędnych do nauki mowy (nie głuży, nie gaworzy).
- Twoje dziecko ma problem z jedzeniem;
- Twoje dziecko ma problem z mówieniem dwuletnie lub starsze nie mówi wcale lub mówi bardzo mało i niewyraźnie, ma wadę wymowy.
- Twoje dziecko nadmiernie się ślini, ma zawsze uchyloną buzię, nie oddycha przez nos.
- Ktoś z Twoich bliskich ma zaburzenia mowy po udarze mózgu lub wypadku.
Usługi:
- Diagnoza neurologopedyczna – spotkanie obejmujące 3- 4 spotkań: wywiad diagnostyczny z rodzicami, obserwacja dziecka, przekazanie raportu z diagnozy.
Badanie w zakresie:
– komunikacji językowej
– funkcji poznawczych
– pamięci
– percepcji
– praksji
– artykulacji. Program terapeutyczny – jest programem skonstruowanym na potrzeby indywidualne dziecka. Opracowanie go możliwe jest po diagnozie neurologopedycznej. Przewiduje on ogólny zakres ćwiczeń poszczególnych sfer rozwoju na ok 6 miesięcy oraz pierwszą sekwencję stymulacyjną zaprezentowaną rodzicom w trakcie przekazania programu. Sekwencja obejmuje ćwiczenia ułożone wg ścisłego planu do codziennego wykonywania w domu przez okres 1 miesiąca.
Konsultacja neurologopedyczna – jednorazowe badanie, podczas którego udzielona zostaje porada dotycząca obecnego rozwoju dziecka i wytyczenie najbliższego kierunku działania terapeutycznego.
Terapia neurologopedyczna – obejmuje ćwiczenia oddechowe, emisyjne, artykulacyjne, komunikacyjne, masaże logopedyczne i inne wspierające i rozwijające mowę dziecka.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące terapii neurologopedycznej dla dzieci, prosimy o kontakt. Chętnie udzielimy odpowiedzi na wszystkie pytania i pomożemy w doborze odpowiedniej terapii dla Twojego dziecka.