Elementem naszej Metody jest dobór i nauka indywidualnych ćwiczeń z zaleceniem maksymalnej precyzji ich wykonania.
Funkcjonalna
indywidualna terapia skolioz
Metoda FITS powstała w 2004 r. dla potrzeb diagnostyki i terapii dzieci ze skoliozą, wadą postawy i chorobą Scheuermanna.
Metoda posiada spójną koncepcję, uwzględniającą zasady leczenia dysbalansu mięśniowo-powięziowego. Terapia rozpoczyna się od poprawy propriocepcji/czucia głębokiego, relaksacji hipertonicznych mięśni, następnie wzmocnienia wyhamowanych mięśni, aż do uzyskania najlepszych warunków do wykonania wzorców korekcyjnych oraz autokorekcji postawy ciała.
Metoda FITS obejmuje 3 etapy:
Badanie i uświadomienie pacjenta.
Przygotowanie do korekcji: trening kontroli sensomotorycznej, usuwanie barier mięśniowo-powięziowych ograniczających ruch korekcyjny.
Trójpłaszczyznową korekcję – budowanie i stabilizowanie korekcyjnych wzorców ruchowych w otwartych i zamkniętych łańcuchach biokinematyczanych, w pozycjach funkcjonalnych.
Kluczowe, innowacyjne aspekty metody FITS:
- uświadomienie dziecka – aspekt psychologiczny – traktowanie pacjenta jako partnera a nie podmiotu,
- badanie zdolności czynnego i biernego ruchu korekcyjnego,
- usuwanie barier mięśniowo-powięziowych ograniczających ruch korekcyjny,
- budowanie i stabilizacja nowych korekcyjnych wzorców ruchowych,
- korekcja łuku pierwotnego poprzez dodanie kompensacji czynnościowej.
Zalety Metody FITS
Metoda rekomendowana na całym świecie
Nasza Metoda jest uznana i rekomendowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Zachowawczego Leczenia Skolioz (SOSORT) dla terapii dzieci ze skoliozami.
Indywidualne podejście
Terapia i ćwiczenia są ustalane dla każdego indywidualnie po szczegółowym badaniu postawy w zależności od wieku dziecka, kąta skrzywienia, ilości łuków i asymetrii wynikających z badania postawy.
Ćwiczenia domowe
Uświadomienie pacjenta i rodziców
Tłumaczymy istniejącą wadę kręgosłupa na zdjęciu rtg. Omawiamy skoliozę na modelu kręgosłupa oraz używamy biofeedback, aby dziecko zobaczyło swoją sylwetkę (również z tyłu i w pochyleniu).
Autokorekcja
Uświadomienie i nauka utrzymywania prawidłowej pozycji siedzącej i stojącej oraz podczas czynności dnia codziennego.
Poprawa wyglądu pacjenta
Poprawa postawy ciała jako efekt systematycznej, indywidualnie dostosowanej terapii oraz precyzyjnego wykonywania ćwiczeń domowych.