Elektrostymulacja logopedyczna
Elektrostymulacja podniebienia miękkiego, warg i języka to metoda leczenia, która polega na wykorzystaniu prądu elektrycznego do stymulacji mięśni i tkanek w obrębie jamy ustnej.
Elektrostymulacja podniebienia miękkiego, warg i języka to metoda terapeutyczna stosowana z powodzeniem od wielu lat w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Metoda ta jest dedykowana osobom z dysfunkcjami aparatu mowy, a w szczególności języka, warg i podniebienia.
Elektroterapia jest jedną z najpopularniejszych metod rehabilitacji, którą stosuje się uzupełniająco podczas terapii logopedycznej. Polega na przepływie prądu o bardzo niskim natężeniu przez mięśnie jamy ustnej w celu usprawnienia ich funkcji. Dzięki temu oddziaływuje na aparat artykulacyjny i wspomaga jego działanie. Zabieg pobudza do pracy włókna mięśniowe, co skutkuje wzmocnieniem siły i przyrostem masy oraz objętości mięśni.
Zabiegi elektrostymulacji są całkowicie bezbolesne, ponieważ parametry dostosowywane są do dysfunkcji oraz indywidualnych odczuć pacjenta. Mogą oni odczuwać tylko lekkie mrowienie na skórze bądź wibracje mięśni wokół elektrod.